Starożytny i zdrowy: nauka śmiechu

Author Avatar

admin

Joined: Apr 2022

Starożytny i zdrowy: nauka śmiechu

Wszyscy się śmiejemy. Niektórzy mogą śmiać się bardziej niż inni, ale jest to jednogłośna ludzka cecha. Czuje się dobrze i łączy ludzi. Naprawdę śmiech nie wymaga wprowadzenia, ale po co to jest?

Śmiejemy się z dowcipów (choć nie wszystkie żarty). Możemy również śmiać się sarkastycznie, nerwowo, kiedy jesteśmy zestresowani, a nawet bez żadnego powodu.

Nasz śmiech może być niekontrolowany lub maniakalny, a także może być wymuszony, sfałszowany lub celowo przedłużony.

Śmiech jest tak wszechobecny, że nie może być zignorowany przez naukowców; Przekracza wszystkie granice. Ludzie z każdej kultury na ziemi śmieją się. Niemowlęta, które są ślepe i głuche, nie widziały, jak ktoś śmieje się ani nie słyszał dźwięku śmiechu, wciąż się śmieją.

Coś wszechobecne, jak ważne jest to dziwne wydalenie dźwięku i powietrza.

W tym artykule krótko przyjrzymy się początkom śmiechu i tym, co dzieje się w mózgu, gdy jesteśmy rozbawiani. Będziemy również wędrować po literaturze naukowej, aby zbadać, czy śmiech ma zdolność złagodzenia schorzeń.

Śmiech krewnych

Śmiech jest cechą, którą dzielimy z naszymi najbliższymi kuzynami, wielkimi małpami. Oznacza to, że było to, bardziej prawdopodobne, starożytny wynalazek, który został zatrzymany przez tysiąclecia. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, które zachowuje ewolucja, musi to być przydatne.

Jedno dziwne, ale wnikliwe badanie dotyczyło łaskotania różnych gatunków małp i ludzkich niemowląt. Następnie naukowcy porównali wygenerowane dźwięki śmiechu. Co ciekawe, gatunki ściślej związane z nami (takie jak bonobo i szympansy) miały bardziej podobne dane akustyczne do ludzi w porównaniu z naszymi bardziej odległymi krewnymi (na przykład goryle i orangutany).

Jak wyjaśniają autorzy, ich dane pasują do „dobrze ugruntowanych relacji genetycznych wielkich małp i ludzi”.

Jak się zwierzę zwierząt społecznych gromadzą się w dość dużych grupach. Jedna teoria głosi, że śmiech (wraz z mową) pomógł nam bardziej efektywnie związać. Zamiast fizycznie pielęgnować każdą osobę w naszym plemieniu, moglibyśmy stać w zasięgu słuchu i się rozśmieszyć. Obligacje można budować na odległość i z wieloma graczami.

Niezależnie od tego, czy ta teoria utrzymuje wodę, czy nie, będzie trudne do udowodnienia, ale nie ma wątpliwości, że śmiech zbliża ludzi do siebie. Śmiech pomaga budować relacje, a kiedy mieszkając w grupie na Savannah, powodzenie wiązanie może być różnicą między życiem a śmiercią.

Ta zdolność śmiechu do działania jako klej społeczny pomaga również wyjaśnić, dlaczego ludzie uważają za bardzo łatwo zidentyfikować sfałszowany, wymuszony lub nadmiernie przedłużony śmiech.

Chociaż niektóre żarty mogą wymagać naszych pełnych zdolności poznawczych i dawki myśli bocznej, sam śmiech wydaje się być prymitywnym.

Neuronauka śmiechu

Nic dziwnego, że działanie jako złożone, różnorodne i znaczące, jak śmiech nie ogranicza się do jednego regionu mózgu. Naukowcy podjęli jednak wysiłki w celu zrozumienia zakresu zaangażowanych obszarów.

Jedno badanie, opublikowane w czasopiśmie Cortex Cortex, zastosowano skany MRI w celu zbadania, które regiony mózgu były w pracy. Podziękowali uczestników na trzy grupy: pierwsza grupa została łaskotana na podeszwie stopy i otrzymała pozwolenie na śmiech, druga grupa została łaskotana, ale kazano stłumić ich śmiech, a ostatnia grupa została poproszona o dobrowolne śmiech bez łaskotania.

W mózgach pierwszej grupy – z której uczestnicy śmieją się naprawdę – niektóre regiony były aktywowane bardziej konsekwentnie w porównaniu z pozostałymi dwiema grupami. Były to:

 • Boczne podwzgórze – zaangażowane w szereg procesów, takich jak promowanie pobudzenia i żywienia, zmniejszenie percepcji bólu, funkcje trawienne i ciśnienie krwi
 • operculum ciemieniowe operculum – Częściowo odpowiedzialny za przetwarzanie zmysłów, takich jak dotyk i temperatura
 • Amygdala – zaangażowana w przetwarzanie wspomnień, podejmowanie decyzji i reakcje emocjonalne
 • Prawe móżdżek – ważne w uwagi wizualnej, języku i języku i języku Wyobrażając sobie państwa innych.

W tym badaniu mierzyli także aktywację okołopiewodnej materii szarej podczas dobrowolnego i mimowolnego śmiechu, ale nie podczas zapobiegania śmiechu. Co ciekawe, okołopogodność szarej znana jest z roli w analgezji. https://harmoniqhealth.com W rzeczywistości region jest celem implantów stymulujących mózg do leczenia pacjentów z przewlekłym bólem.

Podczas śmiechu aktywowane są regiony brzusznej kory przedczołowej, uwalniając endorfiny – które są znane ze zmniejszania się bólu i rosnącego euforii.

Warto również zauważyć udział hipokampa i ciała migdałowatego; Są one częścią układu limbicznego, starożytnego odcinka mózgu zaangażowanego w kontrolę głęboko zakorzenionych emocji, karmienie i innych ról krytycznych o przeżyciu.

Śmiech jako medycyna

Jak powiedział kiedyś filozof Bertrand Russell: „Śmiech jest najtańszym i najskuteczniejszym cudownym narkotykiem. Śmiech to medycyna uniwersalna. ” Przez lata naukowcy stawiali swoje umiejętności w stosunku do szeregu schorzeń.

Ostatnie postępy w dziedzinach takich jak psychoneuroimmunologia powoli łączą psychologię, aktywność neurologiczną i nasz stan hormonalny. Pozytywna rama umysłu naprawdę sprawia, że ​​my fizycznie jesteśmy lepsi. To nie wszystko jest w umyśle; Psychologia modyfikuje fizjologię.

Badania specjalnie badające skutki terapeutyczne śmiechu są niewiele i dalekie, a te, które można znaleźć w literaturze, zwykle używają tylko niewielkiej puli uczestników, co daje wnioski niepewne. Jednak ich połączone wyniki stanowią interesujące czytanie.

Poniżej znajdują się niektóre ostatnie badania, które zagłębiły się w potencjalne moce leczenia śmiechu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Badanie opublikowane w Heart & amp; Płuca badało korzyści śmiechu u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), grupy postępujących warunków, które blokują drogi oddechowe i utrudniają oddychanie.

W badaniu wzięło udział 46 osób, z których wszystkie zakończyły kwestionariusze oceniające poczucie humoru, poziomy depresji i lęku, jakość życia i ostatnią chorobę. Mniej więcej połowa uczestników zakończyła również „badanie indukcyjne śmiechu”, w którym funkcja płuc, nastrój i duszność (trudność oddychania) oceniono przed i po zabawnym lub neutralnym wideo.

Wnioski autora były słodkie i kwaśne:

„Poczucie humoru wśród pacjentów z POChP wiąże się z pozytywnym funkcjonowaniem psychologicznym i zwiększoną jakością życia, ale śmiech na głos może powodować ostre pogorszenie w pogorszeniu w Funkcja płucna wtórna do pogorszenia hiperinflacji. ”

Funkcja naczyniowa

Negatywne stany emocjonalne, takie jak depresja i lęk, mogą zwiększyć ryzyko choroby sercowo -naczyniowej. Zostało to mocno ustalone. Śmiec może łatwo stwierdzić, że jeśli negatywne uczucia mogą przyczynić się do problemów naczyniowych, pozytywne muszą poprawić zdrowie naczyniowe. Badanie opublikowane w American Journal of Cardiology postanowiło sprawdzić, czy tak jest.

Badanie obejmowało pokazanie filmu komicznego lub dokumentu dla 17 uczestników. Każda osoba oglądała oba filmy w różne dni, aby można było porównać ich wyniki.

Stwierdzili, że zarówno częstość akcji serca, jak i ciśnienie krwi znacznie wzrosły, podczas gdy uczestnicy oglądali komedię, ale nie dokument.

Zespół przyjrzał się również przestrzeganiu tętnicy szyjnej, która jest miarą tego Elastyczność tętnicy i jej zdolność do znoszenia rosną nacisku. Wyższy poziom zgodności jest oznaką zdrowszych tętnic.

Wyniki pokazały, że zgodność tętnicza szyjna znacznie wzrosła po obejrzeniu komedii, powracając do wartości wyjściowych po 24 godzinach.

Podczas dokumentu zgodność pozostała stała.

Chociaż badanie zostało przeprowadzone na małą skalę, naukowcy doszli do wniosku, że: „Wyniki te sugerują, że cudowny śmiech wywołany przez filmy komiksowe wywołuje korzystny wpływ na funkcje naczyniowe”.

Cardiovascular Health

Badania przeprowadzone w Japonii i opublikowane w Journal of Epidemiology przyjęły nieco inaczej na podobne pytanie.

Śledczy chcieli zrozumieć, czy istnieje związek między tym, jak często ktoś śmieje się codziennie a ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. Przeanalizowali dane od 20 934 mężczyzn i kobiet w wieku 65 lat lub starszych.

Nawet po dostosowaniu szeregu czynników, w tym hiperlipidemii (wysoki poziom tłuszczu we krwi), wysokie ciśnienie krwi, depresja i wskaźnik masy ciała (BMI), wyniki były jasne.

Osoby, które „nigdy lub prawie nigdy się nie śmiały”, miały 21 procent wyższego ryzyka chorób serca niż osoby, które codziennie się śmiały. Podobnie rozpowszechnienie udaru u osób, które rzadko śmieją się, było o 60 procent wyższe niż zwykłe śmieci.

Joga śmiechu i depresja

Joga śmiechu zyskała na popularności w ostatnich latach. W skrócie obejmuje ćwiczenia oddechowe i zmuszanie się do śmiechu. Ten wymuszony śmiech wkrótce zamienia się w prawdziwą radość, gdy grupa zdaje sobie sprawę, jak śmieszne.

Badanie pilotażowe, opublikowane w 2012 r., Oceniło wpływ 10 sesji jogi śmiechu na sześciu uczestników w ciągu 4 tygodni.

Zmierzyli zmienność częstości akcji serca (HRV) – która jest uważana za czynnik ryzyka niektórych stanów zdrowotnych – ciśnienie krwi i nastrój przed i po każdej sesji. Na początku badania i tuż po ostatniej sesji oceniono również długoterminowe lęk i depresję grupy.

Autorzy doszli do wniosku:

„Uczestnicy wykazywali lepszy natychmiastowy nastrój (aktywność wigory i życzliwość) i zwiększyli HRV po interwencji śmiechu. Zarówno interwencje śmiechu, jak i kontrolne wydawały się poprawić długoterminowy lęk. ”

Starsi dorośli

Badanie zatytułowane„ Wpływ terapii śmiechu na depresję, poznanie i sen wśród społeczności– Mieszkanie Elderly ”zostało opublikowane w czasopiśmie Geriatrics and Gerontology w 2011 roku. W sumie wzięło udział 109 uczestników. Około połowa została zapisana do terapii śmiechu (cztery sesje w ciągu miesiąca), a inne były używane jako kontrola. Korzystając z kwestionariuszy, ocenili ogólne zdrowie psychiczne, depresję, zgłaszane przez siebie zdrowie fizyczne i jakość snu przed i po badaniu.

Chociaż efekty nie były znaczące, autorzy stwierdzili: „Terapia śmiechu jest uważana za [przydatną, opłacalną i łatwo dostępną interwencję, która ma pozytywny wpływ na depresję, bezsenność i sen jakość u osób starszych. ”

Czy śmiech przenosi ze sobą, czy nie jest to potwierdzone pole ochronne, ale nie zaprzecza jej znaczenia w społeczeństwie ludzkim. Chociaż dowody na rzecz śmiechu jako leku są skąpe, nie ma szkody w samowystarczalności, gdy czekamy na wlewy> Psychologia/psychiatria

 • Medycyna komplementarna/medycyna alternatywna
 • Contents

  Reviews

  0 %

  User Scrore

  0 ratings
  Rate This

  Sharing